Sami smo pač premalo pametni, zato nujno potrebujemo umetno superinteligenco. (Delo, 18.1. 2023).
Glede umetne inteligence so moji občutki mešani. Z Janom sva preizkusila ChatGPT. Računalniški alogoritem res z bliskovito hitrostjo napiše definicijo umetne inteligence (t.j.sebe same), prevede stavke v vse svetovne jezike, zapleše po glasbi, napiše pesem, sestavi računalniški program, nariše tridimenzinalno sliko itd. itd. Programi zberejo vso informacijo po spletu, recimo celotno dostopno kodo ali vse dostopne slike, nato pa s kombiniranjem znanega in ob danih vhodih naredijo nekaj novega, izvirnega, česar še nihče ni naredil do tistega hipa. Torej je ta inteligenca ustvarjalna, kreativna!
To je res epohalni tehnološki dosežek, ob katerem se naši možgani, še posebej zaradi nihanja čustvenih stanj in drugih fizičnih omejitev, zdijo kar malo ubogi in premalo učinkoviti. Namesto, da bi razvijali svoje možganske sposobnosti (odstotek uporabe naj bi bil le 10%??), smo raje gradili umetno inteligenco zunaj nas. Ok, umetna inteligenca je res bolj učinkovita na mnogih področjih, smo pa mi ljudje tisti, ki upam, da bomo znali omejiti njen vpliv, da nas lepega dne ne bi robotki zbudili z na novo prepesnjeno in nadgrajen shakespearovsko pesmico na ustih in nam dali piti dobrega sveže iztisnjenega soka z ekstrakti oleandra (Navadni oleander - znanstveno ime Nerium oleander iz družine Apocynaceae pasjestrupov -, ker so se naučili, da so tako delali v rimskih časih) in se tako znebili naše manjvredne človeške rase.
Naj se umetna inteligencam razvija še naprej, mi, pa ne pozabimo negovati najsvetlejšega dela našega bitja, tj. naše duše. Prepustimo se svojim občutjem, čutenjem, strastem in navdihom, pišimo haikuje in pesmi, pojdimo v gozd in objemajmo drevesa, berimo poezijo tudi drevesom (kot to počne pesnik, ki sem ga spoznala na letošnjih Izrekanjih). Tega nam ne more vzeti nobena umetna inteligenca, ker je to NAŠA čustvena in duhovna inteligenca!!